Kiedy należy wymienić opony?

Wymiana opon to nie tylko sezonowy rytuał, ale także konieczność w sytuacji, gdy opony ulegają zużyciu, starzeniu się lub wystąpieniu innych defektów. Prawidłowe zrozumienie, kiedy i dlaczego powinniśmy wymienić opony, to klucz do bezpiecznej i efektywnej jazdy.

Zużycie bieżnika

Bieżnik opony ma kluczowe znaczenie dla jej przyczepności, zwłaszcza na mokrych drogach. Prawo wymaga, aby głębokość bieżnika wynosiła co najmniej 1,6 mm, ale zaleca się, aby wymieniać opony, gdy głębokość bieżnika spada poniżej 3 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych. Regularne sprawdzanie stanu bieżnika jest więc niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa na drodze.

Kiedy należy wymienić opony
Kiedy należy wymienić opony

Starzenie się opon

Opony, podobnie jak wiele innych części samochodowych, podlegają procesowi starzenia. Nawet jeśli opony są rzadko używane, guma, z której są wykonane, ulega degradacji pod wpływem czasu, temperatury i ekspozycji na słońce. Generalnie zaleca się, aby opony były wymieniane co 5-10 lat, niezależnie od ich stanu. Data produkcji opony jest zazwyczaj oznaczona na boku opony.

Defekty i uszkodzenia

Opony mogą ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn, takich jak przebicie, uszkodzenia mechaniczne, bąble na boku opony czy nierównomierne zużycie. Każde z tych uszkodzeń może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia opony, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z profesjonalnym serwisem.

Pamiętaj, że wymiana opon nie jest tylko kwestią prawnej czy technicznej – to kwestia bezpieczeństwa. Niezależnie od stanu twojego samochodu, złe opony mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Dlatego zawsze warto korzystać z usług profesjonalnych serwisów, takich jak Kriscar, które oferują profesjonalne i rzetelne usługi w zakresie wymiany i serwisowania opon.

NASZE USŁUGI

Co możemy dla Ciebie zrobić?

MECHANIKA
POJAZDOWA

CZYSZCZENIE
KLIMATYZACJI

WYMIANA
OPON

PRZECHOWYWANIE
OPON

RENOWACJA
FELG

ELEKTRYKA
SAMOCHODOWA

WYMIANA
OLEJU

DANE KONTAKTOWE

MASZ PYTANIA?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Bielawa, ul. Lipowa 5
05-520 Konstancin-Jeziorna
+48 503 333 600
pn. – pt.: 8.00 – 18.00
sb.: 8.00 – 14.00
Powered by webmentor.pl