Wymiana oleju w samochodzie osobowym

Wymiana oleju w samochodzie osobowym składa się z kilku etapów, które warto przeprowadzić w następującej kolejności:

 1. Odczekanie, aż silnik ostygnie – przed wymianą oleju należy odczekać kilka godzin, aby silnik miał czas ostygnąć. Dzięki temu olej będzie miał czas opaść do dna miski i łatwiej go będzie usunąć.

 2. Odsunięcie osłony pod silnikiem – w większości samochodów osobowych należy odsunąć osłonę pod silnikiem, aby uzyskać dostęp do miski olejowej.

 3. Otwarcie wlewu oleju – przed wylaniem oleju należy otworzyć wlewu oleju w silniku, aby umożliwić płynne odpływanie oleju z miski.

 4. Odkręcenie śruby spustowej – podczas wymiany oleju należy odkręcić śrubę spustową z dna miski, aby olej mógł swobodnie odpłynąć.

 5. Odczekanie na odpływ oleju – po odkręceniu śruby spustowej należy odczekać kilka minut, aż cały olej spłynie z miski.

 6. Wymiana filtra oleju – po opróżnieniu miski olejowej, należy wymienić filtr oleju, który znajduje się zazwyczaj w pobliżu miski.

 7. Zaślepienie śruby spustowej – po wymianie filtra oleju, należy zaślepić śrubę spustową i przykręcić ją z powrotem na swoje miejsce.

 8. Wlew nowego oleju – na końcu należy wlać do silnika nowy olej, który spełnia wymagania producenta samochodu.

wymiana oleju konstancin
wymiana oleju konstancin

Wymiana oleju Konstancin-Jeziorna

Rodzaje silników w samochodach osobowych:

 1. Silnik benzynowy – silnik z zapłonem iskrowym, który spala benzynę. Charakteryzuje się większą mocą i wyższą prędkością obrotową niż silnik diesla, ale jest bardziej paliwożerny.

 2. Silnik Diesla – silnik z zapłonem samoczynnym, który spala olej napędowy. Charakteryzuje się mniejszym zużyciem paliwa niż silnik benzynowy, ale jest zazwyczaj mniej wydajny w zakresie prędkości obrotowej.

 3. Silnik hybrydowy – silnik, który wykorzystuje połączenie silnika benzynowego z silnikiem elektrycznym. Dzięki temu osiąga się wyższą wydajność paliwową i niższe emisje.

 4. Silnik elektryczny – silnik, który jest zasilany z baterii i nie wymaga spalania paliwa. Charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczną i brakiem emisji

Wymiana oleju Konstancin

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego zależy od rodzaju silnika i jego wymagań producenta. Poniżej przedstawiam informacje na temat rodzajów olejów, które powinny być stosowane do różnych typów silników:

 1. Silnik benzynowy – olej do silnika benzynowego powinien być zgodny z wymaganiami producenta samochodu, które można znaleźć w instrukcji obsługi. W zależności od specyfikacji silnika, można stosować oleje mineralne, półsyntetyczne lub syntetyczne o odpowiedniej lepkości i klasyfikacji API (American Petroleum Institute).

 2. Silnik Diesla – olej do silnika Diesla powinien być również zgodny z wymaganiami producenta samochodu i klasyfikacji API. Silniki Diesla często wymagają olejów o wyższej lepkości i lepszych właściwościach smarowania. W zależności od specyfikacji silnika, można stosować oleje mineralne, półsyntetyczne lub syntetyczne.

 3. Silnik hybrydowy – w silnikach hybrydowych zazwyczaj stosuje się oleje syntetyczne o niskiej lepkości, aby osiągnąć lepszą wydajność paliwową i optymalne warunki pracy silnika benzynowego oraz silnika elektrycznego.

 4. Silnik elektryczny – w silnikach elektrycznych nie ma potrzeby stosowania oleju silnikowego, ponieważ taki silnik nie wymaga smarowania. Jednakże, często w takich samochodach stosuje się oleje do smarowania układów klimatyzacji, układów hamulcowych, czy też układów elektrycznych.

Ważne jest, aby zawsze stosować olej o odpowiedniej lepkości i klasyfikacji zgodnie z wymaganiami producenta samochodu. Przed dokonaniem wymiany oleju zawsze warto zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, aby wiedzieć, jaki olej będzie najlepiej pasował do naszego silnika.

wymiana oleju konstancin

NASZE USŁUGI

Co możemy dla Ciebie zrobić?

MECHANIKA
POJAZDOWA

CZYSZCZENIE
KLIMATYZACJI

WYMIANA
OPON

PRZECHOWYWANIE
OPON

RENOWACJA
FELG

ELEKTRYKA
SAMOCHODOWA

WYMIANA
OLEJU

DANE KONTAKTOWE

MASZ PYTANIA?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Bielawa, ul. Lipowa 5
05-520 Konstancin-Jeziorna
+48 503 333 600
pn. – pt.: 8.00 – 18.00
sb.: 8.00 – 14.00
Powered by webmentor.pl