Wymiana opon na letnie - czy wato zmieniać opony co sezon?

Część kierowców zmienia opony na letnie, kiedy tylko zrobi się minimalnie cieplej. Wielu jednak zwleka nawet majówki, a jeszcze inni jeżdżą na tzw. zimówkach całe lato.

Kto ma rację?
Jeśli przed zakładem wulkanizacyjnym ustawiają się kolejki to oznacza, że część kierowców  rozpoczyna już sezon letni. Sygnałem do wymiany ogumienia w swoim samochodzie są najczęściej nieco wyższe temperatury na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że wczesną wiosną wieczorami temperatura może spaść nawet do zera. Kiedy i dlaczego warto zatem dokonać wymiany?

wymiana-opon-na-letnie
wymiana-opon-na-letnie

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Choć na pierwszy rzut oka opony letnie nie różnią się dużo od zimowych, doświadczony kierowca wie, że to tylko pozory.

  • skład gumy

 

Zimowa guma ma w swoim składzie znacznie więcej naturalnego kauczuku, który nawet podczas dużego mrozu pozostaje miękki. Dzięki temu opony zimowe zachowują znakomitą przyczepność, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo jazdy. Letnie ogumienie w niskich temperaturach bardzo szybko twardnieje, a co za tym idzie ich praca z podłożem jest mocno ograniczona.

  • bieżnik

 

Opony letnie i zimowe różnią się także budową bieżnika. W wersji zimowej bieżnik jest znacznie głębszy. Śnieg może dzięki temu wnikać w jego wnętrze i łączyć się w trakcie jazdy z puchem położonym na jezdni, co z kolei znacząco poprawia przyczepność opon, sprawnie przyspieszać i oczywiście hamować.

Kiedy dokonać wymiany opon?

Wszystko zależy od aktualnej pogody. Warto przy tym pamiętać, że śnieg lub jego brak nie powinien być w tym przypadku żadnym wyznacznikiem. O wymianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie decyduje zawsze temperatura. Przyjmuje się, że letnia opona zachowuje swoje właściwości do ok. 7°C. Poniżej tej temperatury ogumienie twardnieje, a parametry jezdne opony znacznie się pogarszają.

 
Choć żadne przepisy nie zabraniają stosowania opon zimowych latem, sezonowa zmiana ogumienia to obowiązek odpowiedzialnego kierowcy. Warto pamiętać, że żadne opony zimowe nie zapewnią bezpieczeństwa latem, a wersja letnia nie nadaje się na mrozy.

 

wymiana-opon-na-letnie

NASZE USŁUGI

Co możemy dla Ciebie zrobić?

MECHANIKA
POJAZDOWA

CZYSZCZENIE
KLIMATYZACJI

WYMIANA
OPON

PRZECHOWYWANIE
OPON

RENOWACJA
FELG

ELEKTRYKA
SAMOCHODOWA

WYMIANA
OLEJU

DANE KONTAKTOWE

MASZ PYTANIA?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Bielawa, ul. Lipowa 5
05-520 Konstancin-Jeziorna
+48 503 333 600
pn. – pt.: 8.00 – 18.00
sb.: 8.00 – 14.00
Powered by webmentor.pl